This website works best with JavaScript enabled

Кінець 1918 року в Україні був позначений бурхливими драматичними подіями. На Західній Україні поляки відтіснили українське військо зі Львова. В Центральній Україні влада все ще перебуває в руках гетьмана, але війська Директорії  уже на підході до Києва. І ось 1 грудня у Фастові на залізничній станції  відбулося підписання історичного документа про возз’єднання Західноукраїнської Народної Республіки та Української Народної Республіки в єдину державу.

Уже за два роки місто відзначатиме столітній ювілей цієї вікопомної події. Цьогоріч дата не кругла, але саме з  нагоди її вшанування до Фастова завітав багатолітній в’язень радянських концтаборів, дисидент Левко Лук’яненко.  Попри  свої 89 років, з яких 25 провів за тюремними ґратами, він ще й досі сповнений молодечого запалу.  В його жвавих рухах зовсім не помітно старечої забарності. А його знамениті вуса лишилися такими ж пухкими та розкішними,  якими запам’яталися нам ще з початку 1990-х. Поважному гостю влаштували екскурсію «петлюрівським» вагоном і попросили поділитися враженнями від побаченого в книзі відгуків.

…Поки тривають останні приготування перед початком мітингу,  до місця зібрання, щулячись від холоду, один за одним підтягуються  світські й духовні особи. З півсотні душ вишиковуються в кілька рядів. Тут упереміш і чиновники з мерії, і громадські активісти. Галантний директор «Музею на колесах» Едуард Мондзелевський  неабияк тішиться, що на мітинг з нагоди підписання знаменитого Акту  завітали не лише чоловіки, а й прибуло чимало  жіноцтва. І то не лише високопоставлені особи зі свити міського голови. Більшість присутніх жінок, як втім і чоловіків, судячи з їхніх палких диспутів на історичні теми, прийшли сюди  за покликом серця, а не зі службового обов’язку. Серед їх числа і відомий краєзнавець Галина Ковальчук, яка не лише сама відвідала святкову подію, а й загітувала до участі в ній з десяток школярів.

Після коротенької преамбули від головного розпорядника святкового заходу за справу взялися священики. Два клірики греко-католицького обряду і один представник Автокефальної Православної Церкви відправили спільний молебень.

Переглянути відео:

 

Хутко порадившись між собою, кому сьогодні належить виголошувати молитовні слова, зупинили свій вибір на отцеві Віталію. Той зі своєю місією впорався, попрохавши  у Творця щасливої долі для України та її  народу.

«Ми хоч і недостойні, надіючись на милість Твою, просимо: подай благодать Твою нашому українському народу і з’єдини нас у єдину соборну незалежну державу, хорони від усіх видимих і невидимих ворогів, подай мир, хорони від всякої напасти, біди і смутку».

Здійнявши з голови кашкета, до громади з вітальним словом звернувся і Левко Лук’яненко. Говорив довго, проводив чимало паралелей між  тими часами, коли українська держава тільки-но вирвалась з тенет Російської імперії і сьогоднішнім днем, коли змушена зі зброєю в руках боронити свій доленосний вибір.

Погомоніти з Левком Григоровичем одне задоволення. Він на все має власну думку, яка часто не збігається навіть з усталеними поглядами українських істориків. Так, з-поміж трьох форм державного устрою, які змінювали одна одну в період громадянської війни, його симпатії цілком і повністю на боці Гетьманату. Навіть попри видану Павлом Скоропадським грамоту про федерацію з Росією.

«Я за Гетьманат. Українська нація довго перебувала під окупацією московитів і в грізні роки громадянської війни національна свідомість багатьох людей була на досить низькому рівні. Між різними верствами суспільства існували чималі розбіжності і,  щоб їх хоч трохи згладити, необхідно було запровадити  інститут  гетьманства».

А ось Едуард Мондзелевський такого захоплення особою гетьмана та його режимом не поділяє. Розповідає, що якби довелося жити в ті часи, то, швидше за все, опинився б в іншому політичному таборі, тобто виступав би на боці Директорії. А серед своїх кумирів тих буремних років називає, насамперед, січових стрільців, які власне й підняли повстання проти гетьманського панування.

«Сьогодні часто доводиться чути від моїх колег-істориків і читати в різних наукових працях твердження, що гетьман був не таким вже й поганим чоловіком. Адже саме при ньому, мовляв, було  засновано Українську Академію наук. Не хто інший, як гетьман, як тільки прийшов до влади, за доволі короткий термін створив регулярне українське військо. Це, безумовно, дуже гарні починання, які можна занести йому в актив, але усі здобутки Скоропадського перекреслила гетьманська грамота, видана ним 14 листопада 1918 року. У ній замість розбудови незалежної Української держави було обрано курс на її входження до складу оновленої Всеросійської Федерації».

Завершився мітинг покладанням до пам’ятної стели скромного букета хризантем, які з’явилися в руках мера в акурат перед його виступом.  За тотального дефіциту бюджету можна лише порадіти, що хоча б на невибагливу квіткову композицію  у міській скарбниці знайшлися кошти.  Бо ж прийти з порожніми руками було б зовсім не comme il faut. Це ж стосується і представників більше десятка політичних партій, які цього дня також відвідали урочистий захід, але прихопити з собою квіти не здогадалися. Утім і свою партійну належність особливо не афішували. Окрім, хіба що, Народного Руху.

Сергій Сіроманець, Богдан Сова. «Достовірно».


Поширити в соціальних медіа:
Додати коментар

Похорони у Фастові загиблого бійця Руслана…

Похорони у Фастові загиблого бійця Руслана Надточія

Знову у скорботі і Журавлівка, і увесь Фастів. Безжальна війна забрала мужнього захисника.

Переглянути..

Триліські кіборги на сторожі Батьківщини!

Триліські кіборги на сторожі Батьківщини!

Селу Триліси, що на Фастівщині, патріотизму і згуртованості не позичати. Як тільки розпочалася повномасштабна російська агресія проти України, чимало місцевих мешканців спочатку вступили до лав місцевої тероборони, а потім добровольцями...

Переглянути..

Фастівська Покровська церква остаточно розірвала з…

Фастівська Покровська церква остаточно розірвала з московським патріархатом

Православна громада Фастова днями довершила великий чин – домоглася виходу старовинного козацького храму з підпорядкування УПЦ МП і переведення його під юрисдикцію Православної Церкви України.

Переглянути..

Перехід найстарішого православного храму Фастова у…

Перехід найстарішого православного храму Фастова у лоно Православної Церкви України

Ополудні в неділю біля Церкви Святої Покрови на Заріччі автівок та людей, як на Великдень. Фастівська громада зібралася, аби проголосувати за повернення давньої козацької святині у лоно Помісної Української церкви.

Переглянути..

Уряд призначив нового голову Київської облдержадміністрації

Уряд призначив нового голову Київської облдержадміністрації

Кабінет міністрів на засіданні 2 лютого погодив призначення Олексія Кулеби на посаді голови Київської обласної держадміністрації.

Переглянути..

 

#fc3424 #5835a1 #1975f2 #2fc86b #f_syc9 #eef12147 #200714233621