This website works best with JavaScript enabled

Сьогодні виповнюється 626 років з дня заснування Фастова. Хоча ця дата і виглядає дещо умовною, бо вже 25 тисяч років тому в районі Казнівки полювали на мамонта. Та якщо навіть погодитися з офіційною версією, яка вказує на те, що місто веде своє літочислення лише з 1390 року, його вік все одно виглядає доволі поважним. І хоч сусідня Біла Церква чи Васильків старші за Фастів на 300-400 років, але ж майже поряд розташована і ровесниця Сквира, і молодший на 16 років Макарів, і зовсім юна Попільня.

Фастову – 626: історія в 30 людських поколінь!

Але скільки б не виповнилося імениннику, а вшанувати його варто як слід. Щирими вітаннями, піснями, танцями та малюнками. Ось і ведуча на сцені  раз-у-раз закликала фастівський люд з головою поринути у вир святкувань.

«Дітки несуть справа від мене довжелезний малюнок. У такий спосіб вони намагалися передати свої почуття до рідного міста. Давайте підтримаємо їх бурхливими оплесками. Вони дуже старалися і в їхніх малюнках можна угледіти усе те, що їх нині бентежить, радує та надихає».

Якогось тотального розпачу в очах місцевих жителів, попри всілякі експерименти недолугої влади, цього дня не спостерігалося. Чи то справді усі опитувані лише вдавали безжурність, чи вирішили бодай на день спекатися сумних думок, але вселенської зажури в їхніх очах помітно не було. 

«Зі святом Вас!», - першим, кому адресуємо вітання, виявляється молодий чоловік у футболці з написом «Кінг-Конг».  Допитуємося в нього, чи подобається жити в Фастові. «Це моє найрідніше місто!» - чуємо миттєву реакцію у відповідь.

Переглянути відео:

Родина Артемовичів: Микола і Сніжана разом з маленьким Михасиком неквапно прогулюються центральною площею, яка цього дня стала пішохідною.

«Сьогодні ми відволіклися від усіх клопотів, відпочиваємо і набираємося сил перед робочими буднями», - звіщає нас усміхнений голова родини. 

Фастівчанка Наталя, яка перебуває на дев’ятому місяці вагітності, зі стриманим оптимізмом дивиться у завтрашній день. 

«Я чекаю первістка, але мрію ще не про одну дитину. Те, що в нашій державі твориться такий безлад, звісно ж, подобатися не може. Але, сподіваюся, що дітям дамо раду і все в нас буде гаразд».

Усі цього дня перебувають у піднесеному настрої: і ті, хто возсідає на татових плечах, і хто віддаває військову честь при виконанні державного гімну і навіть ті, що виконують на сцені журливих пісень.

Знаний у місті музика Геннадій Чумаченко грає і на баяні, і на струнних, а сьогодні взяв до рук старовинний інструмент - ліру. «Колись на ньому грали в основному сліпі музиканти. Ходили тоді попід хатами і милостиню просили. Ще й моя бабуся колись казала, як ми балувалися: «Ану, лірники, геть звідси!»

Заграли нам і на кобзі. І то не сумних козацьких дум, як сподівалося, а утнули сьогочасну мелодію.

Сім із десяти мікрорайонів Фастова долучилися цього дня до створення в середмісті автентичного селянського подвір’я. Це ті мікрорайони, які вже сформували власні органи влади – так звані комітети самоорганізації населення. І лише  Миронівський парк, Центр та Журавлівка у цьому відношенні поки що пасуть задніх. Але й без їхніх представників дух старовини вдалося передати якнайкраще. Незабаром виріс  і плетений тин, і звідкись взявся віз зі скринею та різним господарським начинням. 

Голова зарічанського комітету Лілія Холодніцька влаштовує екскурсію імпровізованою світлицею, де зібрані усі ті речі, без яких не мислили свого життя наші пращури. «Ми багато чого подіставали з бабусиних закапелків, щоб наші діти мали уявлення, як колись жили люди. Ось ця розмальована піч постійно експонується в нашому музеї. Прядка, рубель, кочерга, каганець, підвісна дитяча люлька - усе, що ви бачите, ми дбайливо призбируємо і зберігаємо для наступних поколінь».

Не забули організатори, звісно ж,  і про знамениту українську гостинність, і на столах за короткий час вродилася ціла гора усіляких наїдків. Вареники з тельбухами, з капустою, з картоплею, налисники з м’ясом, котлети, квашені помідори, вінегрет – ось далеко не вичерпний перелік завокзальської кухні, представленої на святі. Посеред столу бовваніє бутиль оковитої власної рецептури. «Це у нас фірмова. Усі знають, що у нас є хунацея по-завокзальськи і ми вас нею зараз пригостимо».

Снігурівська делегація запевняє, що і в них горілочка нічим не гірша. «Вона витримана у нас 20 років. Качанчиком закрита. Чиста як жіноча сльоза». Але є ще й коронна снігурівська страва. «Ви скуштуйте сало. У нас воно із приправою з чорнобривців. Ви такої страви не скуштуєте більш ніде».

Кому-кому, а ласунам важко було втриматися, щоб не спробувати потіївських солодощів.  А ось Фастів-2, окрім кулінарних витребеньок, неабияк здивував ще й велетенськими буряками, виставленими на загальний огляд. Кожен з них заважить щонайменше три кілограми. Саме таких гуліверів виростила на своєму городі очільниця мікрорайону Таміла Ясінська. «Таких буряків вибрала цілий мішок. Не кожен рік на грядці родить таке диво».

У Кадлубиці свої гастрономічні пріоритети. І тамтешнім господиням також є чим похизуватися.«Ось у цьому горщику домліває гарбузова каша. А це млинці з кабачків. А який запашний дух іде від пампушок з часником».

Бучні застілля ненадовго перериваються музичними паузами. Під супровід баяна усі гуртом затягують «А мій милий вареничків хоче».

З кадлубицькими варениками хвацько розправляється і міський голова. Але промочити горло відмовляється. Можливо й тому, що не знаходить на столі найсмачнішого трунку.

«Мій улюблений напій – це березовий сік. Трішки прокислий». Намагаємося поспівчувати очільнику міста: «То це виходить, що фастівські господині сьогодні не догодили трішки меру?» Градоначальник заперечливо хитає головою: «Зовсім ні. Я такого не сказав».

Щойно почастували мера, як невдовзі вітають на своєму обійсті вже іншого високопоставленого гостя. Народний депутат Руслан Сольвар не зводить зацікавленого погляду із вишитих бісером картин. 18-річний Сашко, їхній автор, трохи знітившись, стоїть поряд. Однопартійниця Сольвара Людмила Скурська, яка добре знає  молодого вишивальника, пропонує народному депутату взяти одну з картин задарма. Той на таку пропозицію не пристає. «Хлопчина довго працював над нею. А будь-яка праця має бути належно винагороджена. Я її краще придбаю»

Хильнути оковитої парламентар також відмовляється. Проте залюбки ласує медом, але вже біля іншої ятки. Тут і відбувається здибанка мера з народним обранцем. Обоє випромінюють усмішки і міцно тиснуть одне одному руки. Потім депутат береться за безкоштовну роздачу морозива, а очільник міста йде далі порядкувати святом.

Тим часом народ на площі не нудьгує. Хтось приміряє на себе військову амуніцію, хтось потопає у морі бульбашок, а є й такі, що приборкують хижого птаха. Випробувати власні сили у лицарському герці чи проїхатися верхи може теж кожен охочий. Як і стати на диби чи скуштувати солодкої вати.

Виставковий стенд Фастівського центру профтехосвіти ніби натякає фастівчанам, куди  їм варто звертатися, якщо раптом виникнуть якісь проблеми з водогоном чи каналізацією.

Народні ремесла також не втратили своєї популярності. «Поздовжній прутик пропускаєш між поперечним і міцно його притискаєш», - такі настанови дає своїй учениці, яка плете коша, старший віком чоловік у крислатому солом’яному капелюсі. Знайомимося ближче. Відрекомендовується Михайлом Михайловичем - вчителем місцевої школи народної майстерності. Розповідає, що лози вистачить ще не на один кошіль. Знаходяться і охочі допомогти йому в цій справі. «У нас зараз діти надзвичайно здібні, ось тільки трохи ледачі. Ось ця дівчинка якось прийшла до мене на майстер-клас із соломоплетіння. Одразу ж спробувала плести і в неї дуже гарно вийшло. Не полишає цієї справи і донині».

Під час церемонії нагородження мікрофона до своїх рук перебирає керуюча справами міськвиконкому Леся Тхоржевська. Урочиста частина проходить без участі православного духовенства. А ось римо-католицький клірик не лише спостерігає за всім дійством, а й одержує грамоту з рук місцевої влади. А потім отець Михайло виголошує коротку промову. «Надіємося, що Господь Бог і надалі дозволить нам працювати так, щоб усе місто знаходило в нас і розраду, і відпочинок, і наснагу». Сестра Доміана сповнена гордощів за свого настоятеля.

Насамкінець надходить приємна звістка і для фастівських партійних перебіжчиків. До міста на свято завітав народний депутат від «Народного фронту» з важковимовним ім’ям та прізвищем – Хвича Мепарішвілі. Скидається на те, що  у Фастові найближчим часом з’явиться, чи радше  буде реанімована, ще одна партійна структура, а сам «генацвале», так принаймні видалося, поклав око на дев’яносто перший округ.Так би мовити, перебрав естафету від колишнього суперника Руслана Сольвара – Богдана Хмельницького. «Сюда меня пригласил мэр. Я откликнулся на его приглашение. Мне интересно посмотреть, как развивается Фастов, узнать, чем я могу стать полезным для города».

Але до тих самих виборів ще треба дожити. Та й думає більшість фастівчан сьогодні  не про мандати чи посади, а про те, що їх та їхні сім’ї очікує вже завтра. І гарним напутнім словом для всіх стає пісня у виконанні триліського ансамблю «Любисток». «Будьте красиві, будьте здорові білі, русяві і чорноброві. Будьте веселі, будьте багаті в кожній оселі і в кожній хаті».

Сергій Сіроманець, Богдан Сова, Ничипір Мотузка.

«Достовірно».


Поширити в соціальних медіа:
Додати коментар

Похорони у Фастові загиблого бійця Руслана…

Похорони у Фастові загиблого бійця Руслана Надточія

Знову у скорботі і Журавлівка, і увесь Фастів. Безжальна війна забрала мужнього захисника.

Переглянути..

Триліські кіборги на сторожі Батьківщини!

Триліські кіборги на сторожі Батьківщини!

Селу Триліси, що на Фастівщині, патріотизму і згуртованості не позичати. Як тільки розпочалася повномасштабна російська агресія проти України, чимало місцевих мешканців спочатку вступили до лав місцевої тероборони, а потім добровольцями...

Переглянути..

Фастівська Покровська церква остаточно розірвала з…

Фастівська Покровська церква остаточно розірвала з московським патріархатом

Православна громада Фастова днями довершила великий чин – домоглася виходу старовинного козацького храму з підпорядкування УПЦ МП і переведення його під юрисдикцію Православної Церкви України.

Переглянути..

Перехід найстарішого православного храму Фастова у…

Перехід найстарішого православного храму Фастова у лоно Православної Церкви України

Ополудні в неділю біля Церкви Святої Покрови на Заріччі автівок та людей, як на Великдень. Фастівська громада зібралася, аби проголосувати за повернення давньої козацької святині у лоно Помісної Української церкви.

Переглянути..

Уряд призначив нового голову Київської облдержадміністрації

Уряд призначив нового голову Київської облдержадміністрації

Кабінет міністрів на засіданні 2 лютого погодив призначення Олексія Кулеби на посаді голови Київської обласної держадміністрації.

Переглянути..

 

#fc3424 #5835a1 #1975f2 #2fc86b #f_syc9 #eef12147 #200714233621