This website works best with JavaScript enabled

Такі колоритні постаті як письменник Василь Шкляр до Фастова вчащають не часто. Тому зустрічі з ними – це кожного разу як ковток свіжої води серед обивательської пустелі тотального збайдужіння. Широкому читачеві Василь Шкляр став відомий років зо 5 тому, коли своїм «Чорним вороном» детермінував свідомість багатьох українців. І мешканців Фастівщини у тім числі. У мене, як і в багатьох земляків, ще живі спомини, як представники старої компартійної гвардії разом з новоспеченими любителями «руського міра» не могли стямитися від обурення, коли в їх присутності заходила мова про резонансну книгу та її автора.

І навіть сьогодні, по чотирьох роках війни на сході, доводиться визнати, що теми, які письменник порушив у «Чорному вороні», і продовжив у своїх наступних творах , усе ще лишаються надто дражливими для певної частини фастівського соціуму. Йдеться, в основному, про людей старшого покоління, яким надто важко позбутися радянських ідеологічних догм. Але як би вони не супротивилися відродженню національної пам’яті, історична правда все ж таки виходить на яв, і дедалі більше темних сторінок минувшини стають надбанням широкої громадськості.

У Євангелії від Матвія є такий вислів: «У старі міхи нове вино не вливають». Іншими словами: не варто тішити себе ілюзорними надіями, що фастівські любителі радянщини раптом запалають любов’ю до творчої спадщини Шкляра. Нині ставку слід робити на молоде покоління фастівчан, і докладати усіх зусиль, аби воно належно оцінило художні твори великого майстра. Як затятий книголюб, можу переконливо засвідчити, що читати праці Василя Миколайовича – це правдива втіха.
Запізнатися з його працями надзвичайно цікаво та корисно з ряду причин. З історичної точки зору вони приваблюють тим, що написані на міцному документальному ґрунті, а з художньо-белетрестичногого погляду захоплюють гостротою сюжетних ліній, адже автор безоглядно пориває з зашкарублим академізмом і весь час тяжіє до чіткого й динамічного викладу. Утім, одна справа зануритися, нехай і в який захоплюючий, книжковий світ, і зовсім інша – безпосередньо поспілкуватися з одним із його творців. Тож зайве й писати, що найвідданіші прихильники творчості Василя Шкляра не могли змарнувати прекрасної нагоди, щоб завітати на зустріч зі своїм улюбленцем. І час, проведений в компанії з живою легендою, безумовно, того вартував.

РЕПОРТАЖ ІЗ ЗУСТРІЧІ

Переглянути відео:

У середу по обіді депутат Фастівської міськради Іван Неживий з усіх ніг поспішає до міського палацу культури на зустріч з письменником Василем Шклярем. Серед представників місцевого політбомонду він виявляється чи не єдиним, кого приїзд високого гостя зацікавив по-справжньому. Сам захід зібрав близько восьмидесяти душ. До Фастова батько українського бестселера приїхав не голіруч, а захопив з собою свої найвідоміші твори. Ще до початку офіційного виступу справжні цінителі Шкляревої творчості зусібіч обступають свого кумира, бажаючи дістати заповітні автографи.
Пану Олександру Василь Шкляр підписує бандерівську «Трощу», пані Оксані одразу дві книжки – «Чорне сонце» для неї та дитячу збірочку для її десятирічної доньки. Дарчі підписи у метра розлогі, як і його твори. Для кожного читача він знаходить особливі напутні слова і статечно виводить їх своїм розмашистим почерком. На руків’ї вишиванки у Василя Миколайовича замість хрещатих барвінків красуються грізні руни. Такі ж самі, як і на палятурці його роману, присвяченому воякам «Азову».

Після завершення автограф-сесії представниці прекрасної статі встигають зробити ще й селфі з поважним літератором. Відтак давно заповідана зустріч нарешті розпочинається.
М’який баритон Василя Шкляра і його неквапна річ упродовж доброї години тримають у полоні глядацьку залу. Промовець то заводить мову про міщанські стереотипи сприйняття мистецтва, то оповідає про те, як просувається робота над його новим твором. А потім натхненно зачитує уривок зі свого вже культового «Чорного ворона».

Публіка, затамувавши подих, слухає, як повстанці Василя Чучупаки готуються до кривавого бою з большевицькими зАйманцямии.
Глядачі одразу відмічають не лише довершену літературну майстерність Василя Шкляра, але й його неабиякий акторський хист.
Під враженням від почутого дехто з присутніх і собі береться декламувати рядки зі знаменитих романів звенигородського корифея.
Взявши невеличку творчу паузу, Василь Шкляр нині розмірковує над написанням чергової книжки. А її героями стануть характерники запорозького отамана Івана Сірка. Письменник зізнається, що йому вже давно кортіло заглибитися в події більш давніх часів і подати їх не в такому трагічному викладі, як це було притаманно його дотеперішнім творам. Свій майбутній козацький роман митець планує скомпонувати таким чином, аби в ньому знайшлося місце і дошкульним жартам, і перчистим кпинам, і солоним дотепам. Аудиторії така задумка автора, судячи з бурхливих оплесків, явно припадає до душі. Адже прихильники його творчості мудро розважили, що як тільки нова книга вийде межи люди, - це стане ще однією чудовою нагодою, аби покликати пана Василя до себе на гостину.

Команда «Достовірно», окрім репортажної зйомки, записала також невеличке інтерв’ю з Василем Шклярем, у якому метр не лише поділився секретами письменницької кухні, а й дав цінні поради молодим літераторам-початківцям. А ще люб’язно погодився назвати свою п’ятірку найкращих українських письменників , які будь-коли писали твори саме на історичну тематику.

Сергій Сіроманець «Достовірно».


Поширити в соціальних медіа:
Додати коментар

Похорони у Фастові загиблого бійця Руслана…

Похорони у Фастові загиблого бійця Руслана Надточія

Знову у скорботі і Журавлівка, і увесь Фастів. Безжальна війна забрала мужнього захисника.

Переглянути..

Триліські кіборги на сторожі Батьківщини!

Триліські кіборги на сторожі Батьківщини!

Селу Триліси, що на Фастівщині, патріотизму і згуртованості не позичати. Як тільки розпочалася повномасштабна російська агресія проти України, чимало місцевих мешканців спочатку вступили до лав місцевої тероборони, а потім добровольцями...

Переглянути..

Фастівська Покровська церква остаточно розірвала з…

Фастівська Покровська церква остаточно розірвала з московським патріархатом

Православна громада Фастова днями довершила великий чин – домоглася виходу старовинного козацького храму з підпорядкування УПЦ МП і переведення його під юрисдикцію Православної Церкви України.

Переглянути..

Перехід найстарішого православного храму Фастова у…

Перехід найстарішого православного храму Фастова у лоно Православної Церкви України

Ополудні в неділю біля Церкви Святої Покрови на Заріччі автівок та людей, як на Великдень. Фастівська громада зібралася, аби проголосувати за повернення давньої козацької святині у лоно Помісної Української церкви.

Переглянути..

Уряд призначив нового голову Київської облдержадміністрації

Уряд призначив нового голову Київської облдержадміністрації

Кабінет міністрів на засіданні 2 лютого погодив призначення Олексія Кулеби на посаді голови Київської обласної держадміністрації.

Переглянути..

 

#fc3424 #5835a1 #1975f2 #2fc86b #f_syc9 #eef12147 #200714233621